WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PIECKI

100. rocznica uchwalenia konstytucji marcowej

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
W 2021 roku obchodzimy 100. rocznicę uchwalenia konstytucji marcowej. O znaczeniu tego dokumentu przypominają olsztyńscy naukowcy – dr hab. Joanna Juchniewicz i prof. Norbert Kasparek.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów spowodowało konieczność określenia ustroju odradzającego się państwa.

Prace rozpoczęły się w 1919 roku, kiedy to Sejm ustawodawczy przyjął tak zwaną „małą konstytucję”, dając sobie więcej czasu na uchwalenie zasadniczego dokumentu. Ten został przyjęty dwa lata później - 17 marca 1921 roku. Konstytucja marcowa to pierwsza nowoczesna polska konstytucja. Ustanowiła dwuizbowy parlament z podziałem na Sejm i Senat, władzę zwierzchnią powierzając narodowi. Regulowała też między innymi status prezydenta kraju oraz na nowo zdefiniowała system wolności i praw obywatela.

Z okazji setnej rocznicy uchwalenia konstytucji marcowej, Instytut Północny w Olsztynie oraz olsztyńscy naukowcy przygotowali wykład poświęcony temu wydarzeniu. Zobacz, co o wydarzeniach sprzed 100 lat mówią prof. Norbert Kasparek oraz dr hab. Joanna Juchniewicz.