WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PIECKI

Strategia dla Miłomłyna

MIASTO I GMINA MIŁOMŁYN
Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Miłomłyn na lata 2021 – 2030 wraz z Planem Rozwoju Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Miłomłyn to kluczowy dla Miłomłyna dokument.

Strategia rozwoju miasta i gminy Miłomłyn na lata 2021 – 2030 to dokument kluczowy – w oparciu o jego założenia ma ulec poprawie jakość życia mieszkańców, będzie on też umożliwiał pozyskiwanie środków na inwestycje, między innymi związane z utworzeniem infrastruktury uzdrowiskowej służącej kuracjuszom. „Strategię opracowywali właściwie wspólnie mieszkańcy. To jest strategia rozwoju miasteczka naszego, a wiemy, że staramy się o statut ochrony uzdrowiskowej. Przy okazji strategii mamy plan rozwoju uzdrowiska opracowany i tam są szczegółowo podane, jakie zagadnienia będą realizowane, a strategia jest ogólnie – dotyczy rozwoju całego miasteczka na lata 2021 – 2030” – mówi Stanisław Siwkowski, burmistrz miasta i gminy Miłomłyn.

Opracowanie strategii powierzono wyspecjalizowanej firmie w celu uzyskania jak najlepszych efektów jej późniejszej realizacji. „Dla takich zadań utworzono załącznik do strategii rozwoju gminy, który dotyczy rozwoju uzdrowiska, czyli co powinno w tej gminie funkcjonować, na jakim obszarze, jakie zadania powinny być realizowane, za jakie pieniądze – jest to załącznik, który ułatwi nie tylko władzom samorządowym planowanie różnych inwestycji na obszarze uzdrowiskowym, ale również przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, mieszkańcom” – informuje Katarzyna Królak z Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego „Animator”.

Dla mieszkańców Miłomłyna, którego korzystne położenie i walory turystyczne są znane i doceniane, utworzenie uzdrowiska może stanowić ogromną szansę na rozwój, wiele dodatkowych miejsc pracy, poprawę jakości życia. „Strategia rozwoju jest bardzo ambitnym dokumentem, nawet można byłoby powiedzieć, że nawet w niektórych strefach w sferze naszych marzeń, ale właśnie chyba o to chodzi, żeby marzenia realizować i żeby dążyć do podwyższania jakości poziomu życia mieszkańców” – podkreśla Alina Król, radna Rady Miejskiej w Miłomłynie. Zakładane w strategii cele obejmują kilka kierunków – wzrost poziomu edukacji mieszkańców, poprawę opieki społecznej i zdrowotnej, rozwój oferty kulturalnej, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czy wspieranie podmiotów gospodarczych. Jednak to inwestycje w infrastrukturę uzdrowiskową mają być głównym motorem napędowym Miłomłyna. Ich koszt to kilkadziesiąt milionów złotych. „Są to inwestycje, które nie będą tylko i wyłącznie finansowane z budżetu gminy, także ze środków zewnętrznych, jak i ze środków inwestorów. Strategia nie jest stricte zadaniem gminy, jest to także zadanie wielu sektorów” – zaznacza Tomasz Kasprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Miłomłynie.

W Miłomłynie budowa elementów infrastruktury uzdrowiskowej już trwa. W szybkim tempie postępuje chociażby budowa tężni w kształcie herbu miasta – czyli młyńskiego koła.